World of Photonics, Mnichov 2013

Proslulého veletrhu World of Photonics 2013 v Mnichově (13. – 16. 5. 2013), na který se sjíždějí odborníci a firmy z celého světa se letos aktivně zúčastnily i týmy z našich laserových projektů ELI Beamlines a HiLASE.

Veletržní stánek byl v těsné blízkosti partnerských projektů ELI Attosecond a ELI Nuclear Physics a mnoho zájemců se tak mohlo seznámit s celým projektem v širších souvislostech. Vzájemná interakce probíhala nejen s návštěvníky, ale i mezi vystavovateli a byla velmi přátelská.

Součástí veletrhu je tradičně také kongres, na kterém někteří naši vědci představili výsledky a vize své práce a reakce odborného publika byly velmi živé. V některých chvílích nestíhali lidé na stánku ani odpovídat na zvídavé otázky kolegů. Bylo vidět, že námi řešené úkoly budí emoce a zvědavost napříč vědeckými pracovišti a zajímá také řadu firem. Potěšujícím zjištěním bylo, že se firmy zajímají nejen o prodej svého zařízení, ale i o spolupráci na vývoji – na těch, kteří navštívili náš stánek, byl znát intenzivní zájem o objevování dosud neznámého.

Největší zájem vzbudila konstrukce tenko-diskových systémů, kde se diskutovaly různé koncepce a různá stadia vývoje a odhalená úskalí v laboratořích v Evropě i v zámoří. Firmy zaujala naše potřeba rychlé detekce a zobrazovacích metod v různých spektrálních oblastech, údiv a nadšení vzbuzovaly výsledky spolupráce s firmou Crytur při pěstování velkých monokrystalů v laserové kvalitě. Velkému zájmu se těšil také vláknový laser firmy Omron, který je instalován v testovacích laboratořích HiLASE. Příjemné bylo setkání s kolegy ze spřátelených a spolupracujících laboratoří i firem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *